05/10/2024

Athens News

Lajme ne shqip nga Greqia

Një rekord i ri u vendos gjatë maratonës klasike të Athinës

Edwin Kiptoo nga Kenia vendosi një rekord të ri gjatë Maratonës së Athinës, duke u përmirësuar me tre sekonda nga arritja e tij e mëparshme nëntë vjet më parë.

Maratona klasike e Athinës u zhvillua fundjavën e kaluar në kryeqytetin grek – e dyzeta. I pari që përshkoi distancën 42 kilometra, duke filluar nga qyteti i Maratonës dhe duke përfunduar në stadiumin Panathinaikos, ku u mbajtën Lojërat e para Olimpike, ishte vrapuesi kenian Edwin Kiptou. Fituesja e femrave ishte Soukena Atanan nga Maroku.

Edwin Kiptoo përfundoi për 2 orë, 10 minuta dhe 34 sekonda. I dyti ishte bashkatdhetari i tij Kilimo Lokitham, i treti ishte Keniani Henry Tukor Kitsana. Gara e femrave u fitua nga atletja marokene Soukena Atanan, duke arritur në vijën e finishit 2 orë 31 minuta e 52 sekonda pas fillimit. Perez Jepchirchir nga Kenia doli i dyti dhe grekja Gloria Privilegio mori medaljen e bronztë.

Më shumë se 70,000 njerëz të të gjitha moshave morën pjesë në garat e ndryshme të Maratonës së Athinës këtë vit.