05/10/2024

Athens News

Lajme ne shqip nga Greqia

Sulmi raketor rus në Kharkov

Rusia dhe Ukraina shkëmbyen sulme me raketa në zonat urbane. Fjalë për fjalë disa orë pas goditje e fuqishme në Belgorod Rusia u përgjigj sulm me raketa në Kharkov.

Kanali ukrainas TG Trukha raporton të paktën 6 raketa balistike që goditën zonat urbane të Kharkovit.

Shpërthime u dëgjuan në Kharkovit 30 dhjetor. Një alarm për sulm ajror është shpallur në qytet dhe rajon në orën 18:55. Si rezultat i sulmeve ruse, një ndërtesë civile u godit, sulme u bënë në qendër të Kharkovit, raportet “Publik”. Shpërthimi i parë në qytet u dëgjua në orën 18:59. Qytetarët raportojnë se kanë dëgjuar të paktën gjashtë shpërthime gjithsej.

“Okupatorët rusë sulmuan Kharkovin dhe goditën qendrën e qytetit”, për këtë deklaruar Kryetari i Administratës Shtetërore Rajonale të Kharkovit Oleg Sinegubov. “Okupatorët kryen më shumë se 6 sulme. Në veçanti, ata goditën pjesën qendrore të qytetit të Kharkovit. Pati dëmtime në infrastrukturën civile. Shërbimet përkatëse po punojnë në vendet e goditura.”, informoi ai. Sipas tij fjalëtnë këtë moment mjekët po ofrojnë ndihmë për 8 viktima, të gjithë të shtruar në spital, 4 persona në gjendje mesatare, 4 në gjendje të lehtë.

“Okupatorët goditën pjesën qendrore të qytetit të Kharkovit. Ka dëme në infrastrukturën civile: një institucion mjekësor, ndërtesa banimi, dyqane dhe vende të tjera publike, transport. Ekskluzivisht infrastrukturë civile”, theksoi Sinegubov. Ai shtoi se të gjitha shërbimet janë duke punuar në terren.

Kryetari Igor Terekhov raportuarse Forcat e Armatosura Ruse goditën një ndërtesë banimi në qendër të Kharkovit. “Mbërriti në një pallat banimi në qendër të qytetit. Shkatërrim i rëndë, zjarr. Informacioni për viktimat po sqarohet. Ka edhe shkatërrim të infrastrukturës civile. Detajet më vonë”, ka shkruar ai. Të paktën katër persona u plagosën si pasojë e sulmeve në Kharkov.

Forcat e Armatosura Ruse po përgatiten për një sulm të ri në shkallë të gjerë në territorin e Ukrainës. Kjo u raportua në kanalin rus Z-telegram “Donetsk Z”. Sulmi kundër hakmarrjes po fillon. 8 grupe (në një grup 5 copë) UAV-të sulmuese “Geran” tashmë po fluturojnë në objektiva në Ukrainë. Pushimet e Vitit të Ri në Ukrainë mund të anulohen. Tani jo vetëm mbrojtja ajrore e rajonit të Belgorodit është duke u rimbushur, por edhe strategët me balistikë dhe flotën me “Iskander.” Përcaktuesit e synimeve do të sqarohen në të ardhmen e afërt”, thuhet në mesazh.

Një ditë më parë, 29 dhjetor, rusët nisi sulmet me raketa në Kharkov. Qyteti u sulmua në disa valë.

Pak orë më parë, Forcat e Armatosura të Ukrainës sulmuan qytetin rus të Belgorodit. 14 persona u vranë dhe të paktën 108 u plagosën.