20/09/2024

Athens News

Lajme ne shqip nga Greqia

Mrekullia nuk ndodhi: në vend të Greqisë, Gjeorgjia shkon në Euro 2024

Kombëtarja greke e futbollit ishte një hap larg ëndrrës së saj. Më parë, skuadra mundi Kazakistanin me rezultat dërrmues 5:0. Për t'u kualifikuar në turneun Euro 2024, Greqisë iu desh vetëm të mundte Gjeorgjinë. Ky udhëtim në Euro do të ishte i pari në 12 vjet.

Për sa i përket Greqisë së sotme, e cila nuk kualifikohet në turnetë e mëdha për saktësisht dhjetë vjet, stilistikisht kjo nuk është aspak e njëjta skuadër që fitoi Euro 2004 në stilin më pragmatik. Katër gola nga pjesa e parë në ndeshjen me Kazakistanin e dëshmojnë këtë. Për të mos folur për 2:2 shumë të denjë me nën kampionët francezë të botës në fund të fazës së grupeve. Sidoqoftë, në Tbilisi filluan helenët, sikur Gustavo Poyet papritmas zbuloi shënimet e pluhurosura të Otto Rehagl në bazën e ekipit.

Në 45 minutat e para, mysafirët, të cilët fillimisht u vunë nën presion agresiv në gjysmën e fushës kundërshtare, nuk mbaheshin mend për asgjë, përveç rrëzimit të një lojtari në zonën e rreptësisë, i cili shkeli topin pa sukses. Por skuadra gjeorgjiane nuk u lejua të bënte asgjë në portën e tyre. Përjashtim bëjnë dy gjuajtjet e lira të Chakvetadze. Në rastin e parë, Dvali mezi arriti në kryq pranë shtyllës së largët. Në të dytën, Vlachodimos dërgoi topin mbi traversë.

Por grekët, të cilët nuk u shmangën nga provokimet e vogla, rregullisht u futën nën lëkurën e kundërshtarëve të tyre. Tsimikas në vijën anësore një herë, me sa duket jo pa qëllim, goditi nofullën e Kvaratskhelia me bërryl. Gjyqtari nuk e pa këtë dhe duke qenë se faulli ishte vetëm për karton të verdhë, VAR-i nuk mundi të ndërhynte. Si rezultat, tensioni i akumuluar para pushimit nga një grindje verbale mes Khvicha-s dhe kundërshtarit të tij rezultoi në një zënkë masive në fushë dhe një karton të kuq për një nga trajnerët e ekipit vendas.

Në pjesën e dytë, pak ndryshoi. Përjashtim bën rritja e nivelit të veprimtarisë së grekëve, e cila, megjithatë, rezultoi në kontroll pothuajse steril dhe përpjekje për një ofensivë pozicionale pa asnjë mprehtësi. Kur Kvarakhtzelia hyri në zonën e rreptësisë dhe e rrotulloi topin në zonën e portës, Tsimikas luajti i sigurt. Nuk mund të them që pamja e Mikautadze-s menjëherë shtoi erëz. Për më tepër, potenciali sulmues i vendasve u ndikua nga lëndimi fatkeq i Shengelias. Pas përplasjes me një kundërshtar që rrëshqiste, anësori u largua nga fusha me barelë.

Në përgjithësi, mund të thuhet se frika e të dyja skuadrave për të pranuar në nivelin më të lartë të përgjegjësisë e privoi lojën nga argëtimi dhe e bëri të pashmangshme një gjysmë ore shtesë. Kvaratskhelia u përpoq t'i anulonte ato në fund të kohës së rregullores, por gjuajtja e tij nga jashtë zonës së penalltisë u ndal nga këmba e një mbrojtësi dhe gjuajtja e lirë e fituar përfundoi duke goditur “murin”. Khvicha dukej se e dinte se nuk do të përfundonte penalltinë dhe do të zëvendësohej.

Dhe pjesa tjetër dukej se nuk donte ta çonte çështjen në short, duke e bërë punën jashtë orarit vërtet spektakolare. Gjithçka nisi me pritjen e Mamardashvilit pas goditjes së mprehtë të Bakasetas. Vazhdoi me një goditje nga këndi dhe Mavropanos goditi traversën. Më pas Mikautadze tregoi se çfarë mjeshtër është duke bërë një pasim shembullor drejt portës, por Vlachodimos ia ktheu me këmbë gjuajtjes së vrasësit të Davitashvilit. Pas kësaj, ishte tashmë e vështirë për ta befasuar atë me sulmin e Tsitaishvili në këndin e afërt.

Koha kryesore e takimit dhe 30 minutat shtesë përfunduan në barazim 0:0. Dhe një penallti është gjithmonë një dramë. Kreu i skuadrës greke Bakasetas ka ngecur në tentativën e parë. Gjeorgjianët nuk mundën të kontrollonin nervat kur goditën të tretën, Mikautadze, i cili mashtroi portierin por humbi objektivin. Yakumakis humbi pas tij dhe Dvali, duke e futur topin nën tra, hapi një dritare për Gjeorgjinë për në Euro. Penalltia vendimtare u realizua nga Nika Kvekveskiri. Gjeorgjia rrëmbeu fitoren me rezultat 4:2.

pamje paraprake

Në fund të pjesës së parë, në fushë ka ndodhur një sherr masiv mes futbollistëve, si pasojë e të cilit është larguar nga pankina portieri rezervë i skuadrës gjeorgjiane, Giorgi Loria.

Kështu, për herë të parë në historinë e saj, skuadra gjeorgjiane pati mundësinë të luajë në Kampionatin Evropian 2024, që do të mbahet në Gjermani. Ishte një sezon i bukur për Greqinë, por ja ku përfundoi. Ne duartrokasim dhe shpresojmë për fitore të ardhshme, por jemi të trishtuar.